Široká ponuka súčasného stavebného trhu sa samozrejme týka aj zámkovej dlažby. Ako si má vybrať úplný laik, keď sa v ňom ťažko orientuje aj odborník. Zákazník potom vyberá len podľa predajných cien a aktuálnych akčných zliav, avšak skutočných kritérií výberu (a dôležitejších) je oveľa viac: nosnosť, odolnosť, mrazuvzdornosť, protišmykové a protišmykové vlastnosti alebo naopak hladký povrch, ale aj miestne pôdne podmienky, tvar a farebnosť, resp. zamýšľané výtvarné poňatie atď.
Nosnosť betónovej dlažby
Predovšetkým treba vedieť, že nosnosť nie je daná len hrúbkou dlažby, ale aj jej tvarom. Niektoré typy zámkovej dlažby dosahujú odolnejšie vzájomné väzby susediacich kameňov, čo zvyšuje odolnosť vydláždenej plochy. Inak sa ale riadime hrúbkou 40 až 45 mm pre pochôdzne dláždené plochy (dláždenie okolo domov, terasy, chodníky), hrúbkou 60 mm pre častejšie zaťažované pešie a cyklotrasy a miestne komunikácie a hrúbky. plochy (napr. parkoviská pre nákladné automobily).
Pôda pod budúcou dlažbou
Pokiaľ dláždime plochu na zavážke a alebo ílovitej pôde, odporúčajú sa silnejšie dlaždice s väčšou vzájomnou styčnou plochou a teda lepšou vzájomnou väzbou a samozrejme je dôraz kladený aj na kvalitne pripravené štrkové podložie (inak tiež kačírok).
Aký sa vám páči tvat a ktorú farbu preferujete?
Záleží iba na tom, aké geometrické vzory chceme dosiahnuť, inak nie je výber akokoľvek obmedzený. Čo sa týka farebnosti, sú farby stále, pretože sú dlaždice prefarbované v celej hmote. Samozrejme platí pravidlo striedmeho výberu, aby sme nevytvorili absolútny gýč.
Protišmykový povrch je niekedy nutnosťou
Hladký povrch a alebo protišmykový? Pokiaľ preferujeme bezpečnosť chôdze, volíme povrch protišmykový, pokiaľ preferujeme vzhľad a výtvarné poňatie, volíme povrch hladký. Zámková dlažba je vyrábaná v prevedení hladkom, polohrubom a hrubom. Ohromnou výhodou hladkých plôch je ľahšie čistenie dlažby. Protišmyková úprava pre zmenu pomáha proti pošmyknutiu na mokrých, zasnežených a zľadovatených plochách.
Potrebujete mrazuvzdornú dlažbu?
Mrazuvzdornosť je daná spracovaním materiálu dlažby. Odolné sú dlaždice vibrolisované, s nízkym podielom zvyškovej vody a tiež dusičnanov, ktoré na dlaždiciach vytvárajú sanytrové výkvety. Vibrolité dlaždice obsahujú viac vody, ktorá tvorí za nízkych teplôt drobné kryštáliky ľadu narušujúce vzhľad a trvanlivosť dlaždíc.
Materiálom používaným na výrobu zámkovej dlažby je najčastejšie vibrolisovaný betón C 40/50, ktorý je doplnený plastifikátorom znižujúcim potrebné množstvo vody. Betón je potom plastický, odolný voči vode, chemikáliám (predovšetkým chemickým rozmrazovacím látkam) a klíme. Betónová zámková dlažba je väčšinou dvojvrstvová, s optimálnym pomerom hornej nášľapnej a spodnej jadrovej vrstvy betónu.
Cena je až na prvom mieste
Ceny zámkovej dlažby sa pohybujú od cca 250 do 600 korún za štvorcový meter. Drahšia je dlažba silnejšia, určená pre viac zaťažované plochy a dlažba atypická. Najlacnejšiu klasiku je možné zaobstarať dokonca aj za ceny okolo 150 korún za štvorcový meter (pozri napr. heureka.cz), avšak ide o výpredaje a len limitované množstvo dlažby. Na meter štvorcový je obvykle potrebné 26 až 50 dlaždíc s hmotnosťou obvykle od 2,5 do 5 kg. Dlažba je dodávaná na paletách s hmotnosťou 1000 až 1300 kg.
A nepotrebujete niečo špeciálne?
Niektoré vlastnosti zámkovej dlažby sa týkajú skôr veľkých a viac namáhaných plôch. Predovšetkým ide o odolnosť voči chemickým rozmrazovacím látkam a odolnosť voči obrusu hornej nášľapnej plochy. Aj bežnú dlažbu je vhodné impregnovať, aby ste nemuseli tak často a intenzívne svoju betónovú dlažbu čistiť.