Dlažba – okrasný prvok záhrady

Aj keď sa bez dláždených povrchov v záhrade takmer nezaobídete, záhrada by mala zostať predovšetkým záhradou. Že menej je viac, platí obzvlášť pre majiteľov malých pozemkov. Dobre zvolenou dlažbou a jej rozmiestnením, naopak, dokážete záhradu skrášliť aj prakticky rozčleniť a pospájať.

V predzáhradke sa spravidla spevňuje hlavný vstup do domu, vjazd do garáže a prípadne prístup do zadnej časti záhrady. V obytnej časti záhrady sa dláždia miesta, kde by bol trávnik najviac zošliapaný, teda cesty a cestičky, ktoré spájajú dôležité body, a hlavne terasy, na ktorých treba stabilne umiestniť záhradný nábytok. Aj v úžitkovej časti záhrady je potrebné vytvoriť chodníčky, prípadne väčšiu manipulačnú plochu.

Dlažba s protišmykovou úpravou

Aj keď je z čoho vyberať, nezabudnite, že vybrané povrchy by mali ladiť s okolím a s domom, prípadne s ďalšími stavbami v záhrade a, samozrejme, aj s charakterom a štýlom záhrady. Dláždené povrchy môžu byť vytvorené z mrazuvzdorných tehál – zvoniviek, alebo z dlaždíc – z terakoty, prírodného aj umelého kameňa či z betónu, alebo z prírodného lomového kameňa.

Hladký povrch betónových dlaždíc pôsobí v kompozícii ľahšie, opracovaný kameň zdôrazňuje skôr jeho prirodzenosť. Nápadné a zaujímavé motívy môžete vytvoriť zo štrukturálne náročných dlažieb z tehál či iných prefabrikátov. Samozrejmosťou by mala byť dlažba s protišmykovou úpravou, nezanedbateľná je aj ľahká údržba, najčastejšie tlakovou vodou. Úlohu hrá ako farebnosť a materiálová textúra, tak aj skladba dlažby. Jednoduchá dlažba môže vhodne podčiarknuť a zjednotiť komplikovanú úpravu záhrady, a naopak, pokiaľ máte jednoducho riešenú záhradu, dokáže ju zložito ukladaná dlažba príjemne spestriť.

Prirodzený prechod do trávnika

S príliš veľkými súvislými dláždenými plochami nevytvoríte prírodný charakter záhrady, naopak nedostatok spevnených plôch zabraňuje využitiu niektorých funkcií záhrady. Pokiaľ máte pocit, že dlažby vnášajú do záhrady istú tvrdosť a chlad, skombinujte dláždené cesty s „náznakovými“ cestičkami zo šľapákov z plochých kameňov, zapustených do trávnika. Celkový dojem tiež zjemníte, keď obsypete okraje tvrdých spevnených plôch sypkým materiálom, napríklad štrkom (má tú výhodu, že zabráni prerastaniu zelene). Vytvoríte tak mäkký prirodzený prechod do trávnika.

Zvoliť môžete geometrické tvary plôch a ciest, mäkké neurčité tvary alebo ich kombinácie, ktoré buď narúšajú pravidelnosť, alebo do pravidelnosti vnášajú poriadok. Pravidelné tvary dodávajú záhrade neprirodzenosť a istý chlad mesta, nepravidelné meandrovité línie podporia prírodný rozmanitý charakter. Napríklad stupňovité alebo oblé okraje terasy vytvoria veľmi harmonický prechod do okolitej záhrady. Pokiaľ vám plochy vytvorené z jedného materiálu a z rovnakých obrazcov pripadajú monotónne, vystriedajte obrazce a namiešajte materiály. Skombinovať môžete napríklad rady a kruhy dlaždíc, alebo betónovú dlažbu s kameňom, v tom prípade ale musíte počítať s komplikovanejšou pokládkou kvôli rôznej hrúbke materiálov. Veľmi pekne pri akomkoľvek použití pôsobí plochý prírodný kameň nepravidelného tvaru.

Aby záhrada vyzerala prírodne

Nápadným znakom tvrdých povrchov je spôsob pokladania a priebeh škár, ktoré členia plochu, tvoria štýl a napovedajú, kam umiestniť živé či neživé prvky záhrady. Škáry či ornamenty dlažby dokážu opticky pôsobiť, je možné nimi dosiahnuť rôzne priestorové efekty, ako rozširovanie, zužovanie, predlžovanie, skracovanie alebo nasmerovanie. Vizuálny efekt je obzvlášť viditeľný pri svahovitých pozemkoch.

Rozvoľnené záhrady si doslova pýtajú zaoblené krivky ciest, nášľapné dlaždice alebo prírodný kameň. Obzvlášť vo veľkých trávnikových plochách pôsobia nášľapné plôšky z dlažby alebo z kameňa veľmi prirodzene. Stredy dlaždíc by mali byť od seba vzdialené 50 až 65 cm, čo zodpovedá dĺžke kroku. Príjemnú záhradnú harmóniu vytvorí aj chodníček, ktorý kopíruje mierne zvlnený terén. Pokiaľ použijete obrubníky, mali by byť vo výške dlažby, nie sú ale nevyhnutné. Bez nich docielite mäkší a prirodzenejší prechod medzi prírodnými a umelými povrchmi.

Dlažba so škárami

Vjazd do garáže alebo parkovacie miesta je vhodné vyložiť zatrávňovacími dlaždicami, klasickou betónovou dlažbou alebo prírodným kameňom. Pre vjazd do garáže stačí koľajové pásy so šírkou 40 až 50 cm s rozstupom zodpovedajúcim rozchodu kolies auta, chce to len dobre merať, aby sa na ne vaše existujúce auto, ale napríklad aj to budúce, vošlo. Pekne prírodne pôsobí aj dlažba so škárami, ktorými prerastá tráva alebo trvalky, ktoré sú odolné zošliapaniu.

Vhodný je kociánok (Antennaria dioica), šatier (Gypsophila repens), plamienka (Phlox subulata), silienka (Silene schafta), materina dúška (Thymus serpyllum), rozchodník (Sedum acre), lomikameň (Saxifraga), pelyňa (Veronica prostrata) alebo napríklad úrazník (Sagina subulata). Ak si chcete takúto cestu vytvoriť, klaďte dlažbu maximálne 2 cm nad úroveň terénu. Škáry by mali mať šírku 3 až 5 cm a hĺbku 5 až 7 cm. Škáry vysypte zeminou zmiešanou s kompostom, potom vysajte trávne semeno alebo vysaďte trvalky.